Jakobskirken
Nørrebrogade 67, 6700 Esbjerg

en_US

Ny i kirken

Ny i kirken

Vi elsker at samles med vores kirke-familie for at blive opmuntret og udfordret. Vi tror på, at Jesus har skabt os forskellige for at bringe budskabet om håb, trøst og opmuntring til vores samfund. Vi anser det for en ære og et privilegium at udtrykke og vise budskabet, som har forandret livet for os. Hvis det vækker din interesse, vil vi gerne invitere dig med på denne fantastiske mission.
Forventer kirken noget af mig som ny?
Vi håber at mennesker må finde en kirke, hvor de føler sig godt tilpas. Og hvis det ikke er hos os, hjælper vi gerne med at finde frem til det rette match. Hvis man ønsker at gøre vores kirke til sit åndelige hjem, håber vi på at man kobler sig på og kommer igen. Som ny kan man forvente at blive budt velkommen af kirkens præster, at blive introduceret til mennesker i kirken og til relevante arbejdsgrene i kirken.

Ved at bruge hjemmesiden accepterer du brugen af cookies mere information

Cookie indstillingerne på denne hjemmeside er aktiveret for at give dig den bedste oplevelse. Hvis du fortsætter med at bruge hjemmesiden uden at ændre dine cookie indstillinger eller du klikker Accepter herunder, betragtes dette som din accept

Luk